Hlavní stránka / Zprávy / Palivové karty jako prostředek optimalizace v účetnictví
Palivové karty jako prostředek optimalizace v účetnictví
středa, 29 duben 2015

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou palivové karty pohodlným řešením nejen pro velké dopravní společnosti, ale také pohodlným nástrojem pro optimalizaci účetních nákladů pro malé podnikatele, dokonce i pro ty, kteří mají jedno auto.

Palivové karty jako prostředek optimalizace v účetnictví

Palivové karty lze v zásadě rozdělit na obecné karty a karty vydané konkrétní distribuční sítí pohonných hmot (např. evropská skořápka nebo domácí Orlen atd.).

Obecné palivové karty - od externích dodavatelů - jsou obvykle účinným nástrojem v situaci, kdy podnikatel používá různé čerpací stanice a neexistuje možnost tankování na jedné nebo dvou značkových stanicích. Vydavatelé těchto karet však obvykle přidávají provizi, což činí nástroj méně výnosným. Na druhou stranu tito vydavatelé sami zajišťují postup VRÁCENÍ DPH (vrácení DPH za palivo natankované v zahraničí).

Palivové karty dané sítě (Shell, BP, Statoil, Lukoil) obvykle umožňují doplňování paliva na všech stanicích v celé Evropě, nebo, jako v případě karty Orlen, pouze v části Evropy (Polsko , Česká republika, Litva, Německo). Některé palivové karty nabízejí také možnost tankování na jiných partnerských stanicích, obvykle v zemích, kde daná značka nemá svou distribuční síť (např. BP nemá stanice v České republice). Na rozdíl od obecných karet obvykle neúčtují provizi, ale také nenabízejí automatický princip vrácení DPH. Vydavatelé karet mohou vyžadovat souhlas s inkasem z účtu (např. Shell).

Formálně nic nebrání uzavření dohody se dvěma nebo třemi poskytovateli síťových karet, aby bylo zajištěno větší pokrytí stanic na dopravních trasách obsluhovaných společností. Při konečném vypořádání bude počet faktur stále nižší než příjmy.

Bez ohledu na zvolený typ karty nabízejí obě varianty zásadní optimalizaci v účetnictví. Namísto shromažďování a ukládání velkého počtu stvrzenek, které mohou vyblednout nebo zmizet, obdrží podnikatel každý měsíc jeden jasný a podrobný dokument. Faktury se obvykle platí také jednou za měsíc. Výsledkem je, že místo nespočetných transakcí účetnictví vypořádá jednu fakturu a jednu platbu. Chcete-li získat zpět DPH zaplacenou s pohonnými hmotami v jiných zemích, je žádost o vrácení zjednodušena na maximálně dvanáct faktur ročně. Toto řešení zjednodušuje podávání žádosti a usnadňuje a urychluje kontrolu její správnosti zahraničním daňovým úřadem. Díky tomu můžete očekávat vrácení daně rychleji.

Klady a zápory Karta Jedna stanice karta „obecné“
Méně účetních operací X X
Žádná provize X -
Automatické vrácení DPH ze zahraničí - X
Čistý obrázek doplňování paliva X X
Automatické inkaso ?? ??
Možnost vystavit duplikát faktury pro případ ztráty X X
E-faktura X X

business Kontaktní údaje

Sowinski.cz
Šafránice 555
547 01 Náchod 1
Czech Republik
VAT ID: CZ8410083946

Telefon +420 774 68 24 00
account_balance_wallet Průměrný kurs valuty

15.06.2024
AUD 15.314 CZK
EUR 24.740 CZK
GBP 29.386 CZK
HUF 0.06216 CZK
PLN 5.654 CZK
SEK 2.195 CZK
USD 23.154 CZK
© 2010 - 2024 Jakub Piotr Sowiński